U skladu sa Zakonom o državnim i drugim praznicima u Republici Srbiji ("Sl. glasnik RS", br. 43/2001, 101/2007 i 92/2011) neradni su državni praznici i verski praznici, dok su propisani i dodatni neradni dani u zavisnosti od toga kojoj veri zaposleni pripadaju.
Strani obveznik PDV-a u Srbiji ima mogućnost da podnese zahtev za refakciju PDV-a za dobra i usluge nabavljene u Srbiji.
Lista poreskih prijava i obrazaca za fizička lica u Srbiji.
Računovodstvo u Srbiji je regulisano Zakonom o računovodstvu (”Sl. glasnik RS”, br. 62/2013 i 30/2018, dalje Zakon), koji je stupio na snagu 24.07.2013. godine. Danom stupanja na snagu prestao je da važi Zakon o računovodstvu i reviziji (”Sl. glasnik RS”, br. 46/2006, 111/2009 i 99/2011 - dr. zakon).
U Republici Srbiji Zakonom o radu uređen je opšti režim radnih odnosa prema kome lica mogu zasnivati sa poslodavcem:1. radni odnos ili mogu biti angažovana ili 2. van radnog odnosa.
Uslovi za zasnivanje radnog odnosa za strance u Srbiji.
Za greenfield i brownfield projekte u proizvodnom sektoru, sektoru usluga koje mogu biti predmet međunarodne trgovine ili strateške projekte iz oblasti turizma, bespovratna sredstva se dodeljuju u iznosu od 4.000 do 10.000 evra po svakom radniku zaposlenom na neodređeno vreme u roku od tri godine od dana zaključenja ugovora o dodeli sredstava.
U skladu sa propisima lokalnih samouprava, vlasnik nepokretnosti ili zakupac je dužan da plaća naknadu za korišćenje građevinskog zemljišta. Iznos naknade zavisi od položaja i namene nepokretnosti kao i ostalih kriterijuma koje propisuju lokalne samouprave.
Pojedinac koji nasleđuje imovinu ili dobija imovinu kao poklon podležu plaćanju poreza na nasleđe i poklon. Pravno lice koje primi imovinu kao poklon je takođe obveznik ovog poreza. Stopa poreza je proporcionalna i iznosi 2,5%.
Porez na prenos apsolutnih prava u Srbiji plaćaju fizička i pravna lica koja prodaju (prenose uz naknadu) nepokretnosti, prava intelektualne svojine, upotrebljavana motorna vozila, plovila ili vazduhoplove.
U Srbiji nepokretna imovina je predmet poreza na imovinu.
Osnovica za doprinose za obavezno socijalno osiguranje u Srbiji je bruto zarada (odnosno ugovoreni iznos naknade).
Porezom na dohodak građana se oporezuju zarade, prihodi od ugovora o delu, prihodi od autorskih prava, privremeni i povremeni poslovi, prihodi od kamate, i ostali prihodi koje ostvari fizičko lice.
Porez na dobit pravnih lica (PDP) se izračunava (sapooporezivanjem od strane poreskog obveznika) usklađivanjem računovodstvene dobit iz bilansa uspeha koji je pripremljen u skladu sa MSFI sa nepriznatim troškovima i neoporezivanim prihodima.
Standardna stopa PDV u Srbiji je 20%. Određene robe i usluge (npr. osnovna hrana, flasirana voda, novine, lekovi, kompjuteri, itd) su predmet niže (tj. 10%) stope PDV-a. Postoji broj dobara i usluga izuzete od PDV-a, sa ili bez pravo na odbitak prethodnog PDV-a. Poslednje izmene: Zakon o izmenama i dopunama zakona o porezu na dodatu vrednost (Sl. glasnik RS, br. 93/2012)
Pre 24 jula 2013. godine, računovodstvo u Srbiji je bilo uređeno Zakonom o računovodstvu i reviziji (Sl. glasnik RS, br. 46/2006, 111/2009 i 99/2011 - dr. zakon, dalje Zakon).