Prema zakonima u Srbiji, trudnoća i porodiljsko odsustvo suregulisani na sledeći način:
- Bolovanje zbog održavanja trudnoće – ovo bolovanje nije obavezno,ali zaposlena može da ga uzme ako se ne oseća dobro i podleže urednomdostavljanju izveštaja od državnog lekara. Nadoknada zarade je 100%
- prvih 30 dana jeopterećenje za poslodavca,
- od 31. dana teret je Fonda zdravstva (poslodavac prvo mora da isplati zaradu, a kasnije da podnese zahtev Fonduzdravstva za refundaciju). Poslodavac treba da ima namenski bankovni račun zarefundaciju bolovanja.
- Porodiljsko odsustvo i odsustvo radi nege deteta.
- Ovo je obavezno odsustvo.
- Zaposlena žena ima pravo na odsustvo sa rada zbog trudnoće i porođaja (u daljem tekstu: porodiljsko odsustvo), kao i radi dojenja deteta, u ukupnom trajanju od 365 dana.
- Zaposlena žena ima pravo da otpočne porodiljsko odsustvo, na osnovu mišljenja nadležne zdravstvene ustanove, najranije 45 dana, a najkasnije 28 dana pre očekivanog roka porođaja.
- Porodiljsko odsustvo traje do tri meseca od porođaja.
- Po isteku porodiljskog odsustva, zaposlena žena ima pravo da koristi odsustvo sa rada radi nege deteta, koje traje do isteka 365 dana od dana početka porodiljskog odsustva.
- Dakle, ukupno trajanje porodiljskog odsustva i odsustva za negu deteta je 365 dana. Ceo period plaća Fond zdravstva.
- Odsustvo za negu deteta zbog posebnih potreba deteta.
- Ovo nije obavezno odsustvo. Obično traje nekoliko dodatnih meseci.
- Ceo period plaća Fond zdravstva.
Za sve periode bolovanja zbog trudnoće i porodiljskog odsustva (sa odsustvom radi nege deteta) i odsustva zbog posebnog odsustva za negu deteta, poslodavac ne može da otpusti zaposlenu.